Menu
Akşam Gazetesi Yazılarım / Genel

'SNAPCHAT' NEDİR? NE DEĞİLDİR?

image1-1.JPG

Snapchat kullanici adim: caglagursoyArtık annem-babamda snapchat’in ne olduğunu öğrendiyse duymayan hemen hemen kalmamıştır.Snapchat,akıllı telefonlar için ‘anında chat’ uygulaması.Listendeki kişilere sadece 10 saniye görüntüleye bileceği resimler ve konuşma metinleri yolluyorsunuz.Ekran görüntüsü alıp konuşma ve ya gelen resimeri adeta delil şeklinde telefonunda saklayan kimselerin soyunu tüketecek bir özelliği var.Ekran görüntüsü alındığı taktirde karşı tarafa uyarı gidiyor.Aman dikkat! Yeni bir uygulama değil ama yeni popüler oldu.

SNAPCHAT DOKUNULMAZLIĞI

Bu hafta neden bu konuyu ele aldım? Ülke olarak sıkıntılı ve acı dolu günler yaşıyoruz.Ankara ve İstanbul’da yaşadığımız son terör saldırıları ile yine sosyal medya mecraları kapatılarak ve ya yavaşlatılarak dünya ile olan iletişimimiz kısıtlandı.Bu süreçte takır takır çalışan snapchat uygulaması bilgilenmemizde,insanların fikirlerini ve kendi etraflarında olup biteni paylaşmalarına olanak verdi.

image1-2.JPG

Snapchat Turk Unlulerinden 


Snapchat’in bir başka gücüde insanları popülerleştirmek.Hayatınızı saniye saniye yayınlayabildiğiniz bu mecrada,renkli bir hayatınız varsa,gözlem yapma yeteneğinizle komik tespitler yapabiliyorsanız,kamera açıldığı anda nereye nasıl bakıcam ne diyeceğim diye tutuklup kalmayanlardansanız ‘Hoşgeldiniz’ sizde snapchat ünlüleri olmaya en büyük adaysanız.Sık snap kullanıcıları ile görüşerek snapchatte neler yapmalı neler yapmamalı,insanlar ne izlemekten hoşlanıyor ne izlemekten hoşlanmıyorları analiz ettim buyrun…
image1.PNG.jpeg

Snapchat’te dunya starlari

BU SNAPLERİ ATMAYIN!

-Tatlı kedi,köpek,kuş,tavşan hatta koyunlarınız olabilir ama bizi 7/24 pet hayvanlarınızın görüntüleriyle boğmayın sizin sandığınız kadar sempatik olmuyor.Evinizde baykuş,kanguru,zebra ya da bir zürafa besliyorsanız onu sıkça izleyebiliriz!
-Bebekleriniz,Çocuklarınız! Özellikle arkadaşlarımın çocuklarını izlerken bir tebessümle izliyorum.Minnoş yanaklarını sıkmamak için zor duruyorum ama herşeyin fazlası zarar.Bebeğiniz sizin en mahreminiz.Ağlarken,koşarken,mama yerken hatta neredeyse çocukcağız kusarken saniye saniye bizimle paylaşmanız irite ediyor haberiniz olsun.
-Eski sevgiliye,hoşlandığınız kişiye göndermeler…Gönderme yapıcağınız bir şarkıyı açıp boş duvarı,arabanın ön camını,yerdeki halıyı yada karanlık bir ekranı atmanızın manası nedir takipçilerinizin canını sıkmaktan başka?Burası bir müzik paylaşım mecrası değil direk videoyu muhattabına atın belki işe yarar.
-Selfieler,Selfielerimiz.Kendini beğenmeyen orta yerinden çatlarmış.Herkes kendine göre güzel,özel hazırlandığınız ve ya kendinizi iyi hissetiğiniz bir resminizi paylaşmak garip değil fakat Kylie Jenner değilseniz üstüste adeta suratınızın herbir köşesini ezberlememiz için attığınız snaplere gerek yok.
-Spor/Snap kardeşliği.Bende dahil ‘Bakın spor yapıyorum haberiniz olsun kendime bakıyorum’u delillemek için gymden bir snap atıyoruz.Ama size eşlik eden arkadaşınız ve ya spor hocanıza telefonu verip uzun uzun sizin kan ter içinde çalışmanızı yayınlamanız ilgimizi çekmediği gibi midede bulandırabiliyor!
-Snap yönetmenleri.Snapchat mantık olarak kişilerin kendilerinin anı yakalaması üzerine çıkmış bir uygulama.’Beni şunu yaparken çek kanka,beni bide böyle tek çek kanka’ pozlarınızı başka mecralara saklayın.
-Pop starlar,arabesk starlar.Tamam orası sizin şahsi hesabınız kendinizi çekmiceksinizde ne yapacaksınız fakat özellikle gece klübünde uzun uzun şarkılara eşlik ederek klip çektiğiniz zaman bir Justin bir Selena izlerce sizi izlemiyoruz.
– Kerimcanlaştıramadıklarımızdanmısınız? Kerimcan Durmaz,snapchat’in en popüler türk kullanıcısı olabilir.Üstüste 10larca snap atmasına rağmen sıkılmadan izlediğimiz bir tarza,mizaha ve hazır cevaplılığa sahip.Milyon takipçiye ulaşmış ve sosyal medyadaki başarısını başka sektörlere taşıyarak paraya çevirmiş,cinsel tercihi ile en homofobik abimize bile kendini sevdirmiş fenomen.Benim lafım diğerlerine.Allah aşkına her insan farklı,Kerimcan böyle popüler oldu diye kötü kopyaları olmayın.Car car kafa şişirmekten başka birşey yapmıyorsunuz.
-Business uçuyorumcular.Seyahatler,snapchat için en doğru vakitler.Birçok ilginç görselle takipçilerinizin ilgisini çekebilirsiniz.Seyahate giderken uçak bileti ve ya pasaport resmini çekip koymakta klasikleşti ‘ben bugun şuraya gidiyorum’ haberi verme niteliğinde kabul edebiliriz.Ama business uçanların 01 A nolu koltuğunu gözümüze sokmaları?
-Yemek resimleri sosyal medyanın olmazsa olmazları.Güzel görselli sunumlar benimde hoşuma gidiyor ama iş snape düşünce her lokmanızı saydırmayın be yahu.
-Ardıarkasıcılar.Tamam güzel bir manzara ve ya başka görsel bir durum içindesiniz,aynı görüntüyü 3-5-10 defa uzun uzun çekerek sanmayınki sizle aynı hissiyatta izliyoruz biz.Ne kadar az o kadar öz.

Yorum Yok

    Cevapla