Menu
Akşam Gazetesi Yazılarım / Genel

BALKANLARIN FAVORİ KAYAK MERKEZLERİ

ski-2.jpgŞuan yazımı yazarken bile hava serin ama güneşli.Biz İstanbullular kışın ilk karını görmeden kışın geldiğini kabul etmiyoruz.Hava ne kadar soğursa soğusun kürkleri montları çıkarmıyoruz.Bu senede kış sert gelicek gibi ama en azından geç gelicek gibi.
Evet ülkemizde birçok kayak merkezi alternatifi var ama ulaşım-konaklama-kayak kirası vs derken maliyette yüklü oluyor.Bu hafta size aynı bütçe ile gidebileceğiniz Balkan dağlarının bazı önemli ama keşfedilmemiş kayak merkezleri hakkında kısa bilgiler vericem.Belki kış tatili rotanızı çizmenizde alternatif olur.
BANSKO(Bulgaristan):Listede favorim geçen sene 2haftaya yakın bir süre geçirdiğim kayak merkezi.Dağdan öte bir tatil kasabası Bansko.24saat açık kumarhaneler,yöresel lezzetlerin olduğu restoranlar ve gece klüpleri.Akşamüstü partileri bile düzenleniyor.Çoğunlukla profesyoneller için tasarlanmış pistler ve pistlerin ortasında bulunan cafelerdeki leziz yemekler yorgun kayakçılara birebir.

image1.PNG.jpeg

Bansko Tatilimden


KOPAONİK(Sırbistan): Ülkenin en büyük kayak merkezi.Yakın zamanda pistler ve sosyal tesisler yenilenmiş.Bu merkezin en iyi özelliklerinden biri gece kayağı yapılabilmesi.Ayrıca sıkça güneşli havada kayak yapma fırsatınız oluyor.Tek kötü özellik ise havaalanından 4,5 saat gibi bir sürede dağa çıkabiliyorsunuz.
Kopaonik(1).jpg

Kopaonik


JAHORİNA(Bosna Hersek): 1984 kış olimpiyatları için inşa edilmiş olan merkez zaman içerisinde büyük gelişim göstermiş.Burasıda Bosna Hersek’in en büyük kayak merkezi fakat diğer ülkelere göre daha az pist alternatifi var.Özellikle snowboardcuların tercih ettiği bir lokasyon.Buranın avantajıda havaalanına sadece 30dk olması.
jahorina.jpg

jahorina


PAMPOROVO(Bulgaristan): Balkanların en popüler kayak merkezlerinden biri.Fiyatlar çok uygun bu nedenle yerel halkında çok tercih ettiği bir yer.Nedenini bilmiyorum ama türk turistlerin en memnun ayrıldığı merkez.Uygun fiyatlı birçok 5 yıldızlı otel seçeneği var.Gece hayatı pek canlı değil fakat yöresel lezzelere ulaşabileceğiniz bir çok restoran alternatifi var.En güzel özelliği manzarası.Tarihi kalıntılar ve çam ağaçları adeta görsel şölen.
On-the-way-into-Pamporovo.jpg

pamporovo


POİANA BRASOV(Romanya): Çoçukluğumda birkaç sefer gitmiştim.Kayak dışında buz pateni,binicilik gibi aktivitelerde yapıyorduk.Gece kayağı için yerden aydınlatmalı pistleri mevcut.Ve profesyonel kayakçılara özel,farklı dizayn edilmiş slalom pistleri bulunuyor.
getimage.php.jpeg

BRASOV


KRANJSKA GORA(Slovenya): Genellikle ailelerin tercih ettiği bir merkez.Kayağa başlamak için çok elverişli.Her seviyeye uygun pist mevcut.En önemli özelliği ise 50 yıla yakındır slalom yıldızlarını test eden dünya kupası siyah pistine sahip oluşu.Havaalanına olan uzaklığı ise 1,5 saat.
matej-vranic-kranjska-gora.jpg

Kransjka Gora

Yorum Yok

    Cevapla